KONUŞMA BOZUKLUĞU:KEKEMELİK
bg
Anasayfaya Dön

Beylikdüzü Psikoterapi Merkezi

Tepeköy Siteleri İstanbul / Beylikdüzü beylikduzu/İstanbul
Tel: 0554 487 11 51 Fax:0554 487 11 51 Cep:0554 487 11 51
Üye

KONUŞMA BOZUKLUĞU:KEKEMELİKKonuşma sırasında kişinin ses, hece ve sözcükleri duraklaması, yinelemesi ve kimi zamanda uzatmasından meydana gelen bir konuşma bozukluğu olan kekemeliğin tedavisine çocuk yaşlarında başarı şansı artıyor. 

Uzm. Psikolog İzzet Erdem, bireyin konuşma bozukluğundan fazlası olan kekemelik, kişinin kendine olan güvenini, özsaygısını, girişimcilik ruhunu, aile-iş-toplumsal yaşamını, okul başarısını (arka sıralarda oturmaya çalışma, parmak kaldırmama, konuşmalarda dinleyici olmayı seçme) olumsuz yönde etkiliyor.

Ayrıca kişide oluşabilecek ‘Benimle alay edilecek’ korkusu ilerde içe dönük, çekingen, duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanan bağımlı bir yapı oluşturabiliyor. 

Nedenleri 

Kekemelik psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi, fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilmektedir.

Takıntılı anne-baba modeli ve çocuğun yaşamış olduğu kaygı, korku, çatışma, hata yaparım korkusu ve tüm bunlarla mücadele etmekte yetersizlik ve kaçınmanın kekemeliğe neden olduğu düşünülmüştür. Bunun yanında ailede bir bireyin kekeme olması çocuğunda o birey ile model oluşturarak bu davranışı gösterdiği söylenebilir.

Bazı hipotezli çalışmalarda ise psikolojik problemi olanlarda konuşma bozukluklarının daha yüksek oranda olduğu bulunmuştur.

Belirginleştiği durumlar

Bireyde istem dışı gerçekleşen bu bozukluk özellikle stres ve baskıyla karşılaşmak, heyecan verici bir olay yaşamak, otoriter konumundaki kişiyle karşılaşmak, öfke ve neşe ardından, kalabalık ve yabancı ortamlarda, ,ani ve beklenmedik durum ve olaylar ardından belirginleştiğini söyleyebiliriz.

Yaş ve cinsiyete göre 

Kekemelik genelde ailedeki küçük çocuklarda görülmektedir. En fazla, dil gelişiminin oluştuğu 2-7 yaş arasında görülen kekemelik, 5 yaş ardından belirginleşmektedir. Cinsiyete göre ise kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 3-4 kat daha azdır.

Çocuklara göre yetişkin kekemeler, iletişim kurmakta çok daha fazla korku ve kaygı geliştirdiği ve konuşmalarında kaçınma davranışının daha fazla olduğu saptanmış.

Bu belirtilere dikkat 

 • Kısmi kelime tekrarları tüm kelime tekrarlarından fazladır.
 • Kelimenin bir kısmı ikiden fazla kez tekrar edilir.
 • Tekrarlamalar düzensiz bir ritimdedir.
 • Bir ses bir saniyeden fazla tutuluyor olabilir.
 • Ses uzatmaları sessiz uzatmalarından ve sessiz uzatmalar da ses tekrarlarından fazla görülür.
 • Konuşurken efor gösterir.
 • Konuşmaya karşı negatif bir tutum söz konusudur.
 • Konuşurken ses tonunda ve perdesinde değişiklikler olur.
 • Ailede kekeleyen bir birey vardır.

Kekemelik sorunu yaşayan bir çocuğa ya da bireye nasıl yaklaşılmalı: 

 • Çocuklarda kekemelik tedavisinde sonuç alma, yetişkinlere oranla daha kolay ve fazladır. Düzgün ve düzenli bir iletişim tedavinin önemli bir parçasıdır.
 • Aile, çocukta kaygı ve stres oluşturabilecek durumları en aza indirmelidir. Baskıcı ve otoriter bir aile tipi yerine; anlayışlı, sabırlı ve özverili bir aile modeli oluşturulmalıdır.
 • Kekeme bir bireyin konuşması kesinlikle alay konusu olmamalıdır.
 • Kekeleyen bir bireyin söylemeye çalıştıklarını düzeltmek veya kesmek doğru bir davranış değildir.
 • Genelde küçük yaştaki çocuklar kekelediklerin bilincinde değillerdir. Bu anlamda olmadı, düzgün konuşmalısın, öyle değil’ gibi söylemlerle çocuğun dikkati kendi konuşmasına yoğunlaştırılmamalıdır.
 • Tüm bunların dışında, kekemelik tedavisi için konuşma terapistinden veya alanında uzman bir kişiden destek alınmalıdır.           http://www.anneboyutu.com/

 Bu haber 445 kez okundu.

Diğer Haberlerimiz
Facebook Yorumları